चीनको दावी: नेपाली भूमि मिचेका छैनौँ, भवन बनाएको आफ्नै जमिनमा हो

0

बेइजिङ : चीनले सीमाक्षेत्रमा पर्ने नेपाली जिल्ला हुम्लास्थित नेपालको भूमि मिचेर भवन निर्माण नगरेको दावी गरेको छ । चिनियाँ अधिकारीले आफ्नै भूभागमा भवन निर्माण गरेको दावी गरेका हुन् ।

हालै चिनियाँ पक्षबाट निर्माण भएका भवन रहेको स्थान चीनकै बुराङ्ग काउन्टीको अलिमा रहेको उनीहरुको दावी छ । तिब्बतस्थित बुराङ काउन्टीका अधिकारीले चिनियाँ पत्रिका ग्लोबल टाइम्ससँग हालै दिएको अन्तर्वार्तामा यस्तो दावी गरिएको हो ।

गत मे महिनामा हुम्लाका जनप्रतिनिधिले नेपाली भूमिमा चीनले भवन निर्माण बनाएको साथै सीमास्तम्भ समेत गायब भएको बताएका थिए । नेपाल सरकारले भने चिनियाँ पक्षबाट सीमा नमिचिएको भन्दै विज्ञप्ति नै निकाल्यो ।

सोही घटनाक्रममा चिनियाँ अधिकारीले मिडियामार्फत नेपालको भूमि नमिचेको सपष्टिकरण दिएका हुन् । तिब्बतस्थित बुराङका परराष्ट्र सम्बन्ध निर्देशक बाकीले गत मे महिनामा भवन निर्माण गर्नुअघि नै सेना, स्थानीय नापी अधिकारी र सर्वेक्षण अधिकारीको सर्वेक्षणपछि चिनियाँ भूमि यकिन गरिएको बताए ।

उनले भवन निर्माण गरिएको स्थान पूर्ण रुपमा चीनकै भूभाग रहेको दावी गरे । साथै सबैभन्दा नजिकको भवन दुई देशको सीमाभन्दा एक किलोमिटर टाढा रहेको पनि उनले बताए । बरु नेपाली पक्षबाटै सीमा यकिन हुन नसकेको चिनियाँ पक्षको आशंका छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.