लकडाउनका कारण काठमाडौंका सडकमा भोकभोकै जिवन विताइरहेकालाइ प्याकिङ गरेर खाना वितरण गरिदै

0

काठमाडौं – विश्वभर महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोना भाइरस (कोभिड १९) को संक्रमण नेपालमा पनि देखिएको छ । नेपालमा हाल सम्म १६ जनामा सक्रमित पुष्टि भएको छ । सरकारले संक्रमितको संख्या बढ्दै गएपछि पुन वैशाख १५ गते सम्मलाई लकडाउन जारी राख्ने निर्णय गरेको छ ।

लकडाउन लम्विय संगै दैनिक ज्याला मजदरी गरेर खाने प्रतक्ष्य मारमा परेका छन । चिनको वुहान शहरबाट सुरु भएको कोरोना भाइरसका कारण विश्वभरको स्थिति अस्तव्यस्थ बनेको छ।

सवै मानिस आ-आफ्नो घरमा क्वारेन्टाइन बसेका छन् । यसै विच सडकमा जिवन विताउनेहरु पनि आ-आफ्नै तरिकाले बसिरहेका होलान तर सडकमा मानिसको आवत जावत नहुँदा उनिहरुको दैनिकी भोकमरीमा रुपान्तण भएको छ । यस्तै ज्याल मजदुरी गरेर जिविको पार्जन गर्नेहरुको चुलो बन्द भइसकेको छ।

यसै कुरालाई मध्यनजर गर्दै वितग लामो समयबाट समाजिक कार्यमा अहोरात्र खटिरहेको सामाजीक संस्था नवजीवन परोपकार समाज तथा आशिका फाउन्डेसनको पनि साथ सहयोगमा खाना वितरण सुरु गरेको छ ।

खास गरी काठमाडौंको मुख्य भिडभाडहुने क्षेत्र बसन्तपुर बौद्ध पशुपती बिरहस्पिटल लगायतका स्थानहरुमा खाना प्याकिङ गरेर सडकमा भोकभोकै जिवन विताइरहेका अपाङ्ग असक्त गरिव तथा विहान बेलुका छाक टार्न धौ धौ परिरहेका परिवालाई संस्थाले खाना वितरण गरेको संस्थाका अध्यक्ष दुर्गानाथ दाहालले बताएका छन् ।

दाहालका अनुसार प्याकिङ खाना मात्र होइन दैनिकी गुजार चल्न छाडेका कोठा भाडामा बस्ने घर परिवारको अवस्थालाई मध्यनजर गर्दै आवश्यक खाद्यान्न समेत संस्थाले वितरण गरिरहको छ। संस्थाले सडकमा रहेका पशुपंक्षीलाई समते फलफुल तथा खाद्यान्न वितरण गरिरहेको छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.