कोरोनाका कारण महेशले पनि गुमाए ज्यान

0

अमेरिकामा कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) सङ्क्रमणबाट मङ्गलबार एक नेपालीको निधन भएको छ । निधन हुनेमा अमेरिकाको भ’र्जिनिया राज्यमा बस्दैआउनुभएका महेश पन्थी रहेका छन् । बिरामी भएर गत चैत २६ (अप्रिल ८ तारिख) गते उहाँ अस्पतालमा भर्ना हुनुभएको थियो । उहाँसमेत गरी अमेरिकामा निधन हुने नेपालीको सङ्ख्या १५ पुगेको छ । तीमध्ये न्यूयोर्कमा १२, कोलोराडोमा दुई र भ’र्जिनियामा एक जना रहेका छन् ।

मेरिल्याण्ड राज्यका विधायक ह्यारी भण्डारीले दिनुभएको जानकारीअनुसार १५ जनामध्ये सबैलाई कोरोना सङ्क्रमित भनेर पुष्टि गर्ने मजबुत आधार त छैन, तर कोरोना स’ङ्क्रमणका कारण मनोवैज्ञानिक त्रा’सले केही नेपालीको हृ’दय’घा’तका कारणले पनि निधन भएको देखिन्छ । उहाँ भन्नुहुन्छ, “अरु रोग लागेका व्यक्तिमा कोरोनाको सङ्क्र’मणले छिटो ‘आ”क्र’मण गर्ने र मा’निसको रो’गप्रति’रोधी क्षमता कमजोर गराइ निधन नजिक पु¥याउने गरेको देखिन्छ ।”

यसैबीच एक महिना अगाडि निधन भएका विष्णुकुमार राईको श’वलाई मङ्गलबार अन्तिम संस्कार गर्न सफल भएको भण्डारीले जानकारी दिनुभयो । अमेरिकामा निधन भएका नेपालीको श’वलाई अन्तिम संस्कार गर्नका लागि परिवारका सदस्यसँगको समन्वयमा श’वदा’हगृहसम्म पु¥याउने काममा भण्डारी महत्वपूर्ण सहयोग गर्दै आउनुभएको छ ।

एनआरएन ग्लोबल हेल्थ कमिटीका संयोजक डा सञ्जीव सापकोटाले अमेरिका, बेलायत, युएई, टर्की, आयरल्याण्ड, नेदरल्याण्ड, जापानमा गरी ५४ नेपालीको निधन भएको राससलाई जानकारी दिनुभयो । एनआरएनएले आफ्नो संयन्त्र परिचालन गरी वैशाख १३ (अप्रिल २५) सम्म सङ्कलन गरेको तथ्याङ्कमा विभिन्न २५ देशमा रहेका दुई हजार ३२ नेपालीमा कोरोनाको स’ङ्क्रमण देखिएको छ । तीमध्ये ४३४ जनाले आफूलाई कोरोना भाइरस सङ्क्रमणबाट मु’क्त गराउन सफल भएको छ । सङ्ख्याका आधारमा सबैभन्दा बढी अमेरिकामा एक हजार स’ङ्क्रमित भएको र अहिलेसम्म निधन हुनेमा सबैभन्दा बढी बेलायतमा ३३ जना रहेको तथ्याङ्क छ ।

कोरोना भाइरस स’ङ्क्रमणका कारण अमेरिकामा फेब्रुअरी ६ तारिखमा एक जनाको निधन भएको थियो भने यो समाचार तयार पार्दासम्म अमेरिकामा यो भाइरसको सङ्क्रमणबाट ५८ हजार २२० जनाको निधन भइसकेको छ । अमेरिकामा कूल १० लाख १२ हजार सङ्क्रमित पुगेका छन् । कोरोना भाइरसको तथ्याङ्क राख्दै आएको विश्वप्रसिद्ध अमेरिकी विश्वविद्यालय जोन हपकिन्सको पछिल्लो तथ्याङ्कअनुसार १८५ देशका ३१ लाख १६ हजार ६८० जना कोरोना भाइरस सङ्क्र’मणमा परेका छन् भने यसको स’ङ्क्रमणबाट दुई लाख १७ हजार १६८ जनाले ज्या’न गुमाएका छन् । यसमध्ये २६ दशमलव ८० प्रतिशत निधन अमेरिकामा मात्रै भएको छ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.